# FEBFAN6920MR-T02U120A-GEVB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FEBFAN6920MR-T02U120A-GEVB
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/febfan6920mr-t02u120a-gevb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/febfan6920mr-t02u120a-gevb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Current:** 6.3A
- **Main Purpose:** AC/DC, Primary and Secondary Side with PFC
- **Outputs and Type:** 1, Isolated
- **Power:** 120 W
- **Regulator Topology:** Flyback
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** FAN6920MR
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC