# FEBFAN23SV10M-LVA-GEVB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FEBFAN23SV10M-LVA-GEVB
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/febfan23sv10m-lva-gevb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/febfan23sv10m-lva-gevb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Current:** 10A
- **Frequency:** 500kHz
- **Main Purpose:** DC/DC, Step Down
- **Outputs and Type:** 1, Non-Isolated
- **Regulator Topology:** Buck
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** FAN23SV10M
- **Voltage:** 7V ~ 15V