# FE1Q-230-060-04
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FE1Q-230-060-04
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fe1q-230-060-04
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fe1q-230-060-04#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/38/1-/34/381-3440-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 200.0 CFM (5.60m³/min)
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Cross Flow
- **Features:** Capacitor
- **Noise:** 56.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 140°F (60°C)
- **Power (Watts):** 38.00W
- **Size:** Rectangular - 471mm L x 163mm H
- **Termination:** Terminal Block
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 88.00mm