# FDMT800150DC-22897
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FDMT800150DC-22897
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fdmt800150dc-22897
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fdmt800150dc-22897#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15A (Ta), 99A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 150 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 6V, 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 108 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 8205 pF @ 75 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 3.2W (Ta), 156W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 6.5mOhm @ 15A, 10V
- **Supplier Device Package:** 8-Dual Cool88
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA