# FDMS86200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FDMS86200
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fdms86200
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fdms86200#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/FD/MS/86/FDMS86320DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 9.6A (Ta), 35A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 150 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 6V, 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 46 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 2715 pF @ 75 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 2.5W (Ta), 104W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 18mOhm @ 9.6A, 10V
- **Supplier Device Package:** 8-PQFN (5x6)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA