# FDMC15N06
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FDMC15N06
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fdmc15n06
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fdmc15n06#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/56/-F/2156-FDMC15N06-488-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.4A (Ta), 15A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 55 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 11.5 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 350 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 2.3W (Ta), 35W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 900mOhm @ 15A, 10V
- **Supplier Device Package:** 8-MLP (3.3x3.3)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA