# FDD1-17251EBHW3B-L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FDD1-17251EBHW3B-L
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fdd1-17251ebhw3b-l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fdd1-17251ebhw3b-l#rfq
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP54 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 64.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 37.9 W
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
- **Static Pressure:** 1.134 in H2O (282.5 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 2.5 lbs (1.1 kg)
- **Width:** 51.00mm