# FDD1-17251DBJW3B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FDD1-17251DBJW3B
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fdd1-17251dbjw3b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fdd1-17251dbjw3b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 355.0 CFM (9.94m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP54 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 68.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 57.8 W
- **RPM:** 4400 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
- **Static Pressure:** 1.343 in H2O (334.5 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 2.5 lbs (1.1 kg)
- **Width:** 51.00mm