# FDD1-17238DBKW4C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FDD1-17238DBKW4C
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fdd1-17238dbkw4c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fdd1-17238dbkw4c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 360.0 CFM (10.08m³/min)
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Sensor, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP54 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 72.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 56.2 W
- **RPM:** 4800 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
- **Static Pressure:** 1.543 in H2O (384.4 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 1.9 lbs (861.8 g)
- **Width:** 38.50mm