# FDD1-17238CBLW44-L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FDD1-17238CBLW44-L
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fdd1-17238cblw44-l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fdd1-17238cblw44-l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/10/06/8510068-Q881-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 245.0 CFM (6.86m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP54 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 56.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 19.1 W
- **RPM:** 3200 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
- **Static Pressure:** 0.732 in H2O (182.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 1.9 lbs (861.8 g)
- **Width:** 38.50mm