# FDA2-R17251QBKT3F-L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FDA2-R17251QBKT3F-L
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fda2-r17251qbkt3f-l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fda2-r17251qbkt3f-l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 270.0 CFM (7.56m³/min)
- **Approval Agency:** CE, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Ingress Protection:** IP54 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 61.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 26.00W
- **RPM:** 3300 RPM
- **Size:** Round - 172mm Dia
- **Static Pressure:** 0.787 in H2O (196.0 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 2.5 lbs (1.1 kg)
- **Width:** 51.00mm