# FDA2-25489QBLW4F-SF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FDA2-25489QBLW4F-SF
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fda2-25489qblw4f-sf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fda2-25489qblw4f-sf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 440.0 CFM (12.32m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Salt Fog Rated, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP56M - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 52.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 32.00W
- **RPM:** 1650 RPM
- **Size:** Round - 254mm Dia
- **Static Pressure:** 0.307 in H2O (76.5 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 6.2 lbs (2.8 kg)
- **Width:** 89.00mm