# FDA2-25489NBLT4F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FDA2-25489NBLT4F
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fda2-25489nblt4f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fda2-25489nblt4f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/04/8498047-Q872-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 440.0 CFM (12.32m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 52.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 29.00W
- **RPM:** 1650 RPM
- **Size:** Round - 254mm Dia
- **Static Pressure:** 0.307 in H2O (76.5 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 6 lbs (2.7 kg)
- **Width:** 89.00mm