# FDA2-25489NBHT4D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FDA2-25489NBHT4D
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fda2-25489nbht4d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fda2-25489nbht4d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/04/8498047-Q872-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 860.0 CFM (24.08m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Ingress Protection:** IP56M - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 68.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 97.0W
- **RPM:** 3200 RPM
- **Size:** Round - 254mm Dia
- **Static Pressure:** 0.846 in H2O (210.7 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 6 lbs (2.7 kg)
- **Width:** 89.00mm