# FDA2-17251NBKT3F-L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FDA2-17251NBKT3F-L
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fda2-17251nbkt3f-l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fda2-17251nbkt3f-l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 275.0 CFM (7.70m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Ingress Protection:** IP54 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 60.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 27.00W
- **RPM:** 3300 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
- **Static Pressure:** 0.768 in H2O (191.3 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 1.9 lbs (861.8 g)
- **Width:** 51.00mm