# FCTL73-25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FCTL73-25
- **Manufacturer:** AMEC Thermasol
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fctl73-25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fctl73-25#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Adhesive - Both Sides
- **Backing, Carrier:** Paper
- **Color:** White
- **Material:** Acrylic
- **Outline:** 305.00mm x 305.00mm
- **Shape:** Square
- **Thermal Conductivity:** 1.0W/m-K
- **Thickness:** 0.0098" (0.250mm)