# FCSL90R010DER
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FCSL90R010DER
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fcsl90r010der
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fcsl90r010der#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/FC/SL/20/FCSL20R010FERDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Foil
- **Features:** Current Sense, Moisture Resistant
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 4W
- **Resistance:** 10 mΩ
- **Size:** 0.177" L x 0.350" W (4.50mm x 8.90mm)
- **Supplier Device Package:** 9045
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.5%