# FCR-25JT-52-2K2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FCR-25JT-52-2K2
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fcr-25jt-52-2k2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fcr-25jt-52-2k2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Film
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 2.2 kΩ
- **Size:** 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** -500/ +350ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%