# FCQS20A065
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FCQS20A065
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fcqs20a065
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fcqs20a065#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220 Full-Mold
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 630 mV @ 10 A