# FCPF099N65S3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FCPF099N65S3
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fcpf099n65s3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fcpf099n65s3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 650 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 57 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 2310 pF @ 400 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 43W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 99mOhm @ 15A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-220F
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±30V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4.5V @ 3mA