# FCP2416H154J-D1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FCP2416H154J-D1
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fcp2416h154j-d1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fcp2416h154j-d1#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/33/8-/40/338-4077-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.15 µF
- **Dielectric Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS)
- **Height:** 0.075" (1.90mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 50V