# FCP1210C823G-G3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FCP1210C823G-G3
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fcp1210c823g-g3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fcp1210c823g-g3#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/33/8-/40/338-4077-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/33/8-/36/338-3627-6-ND.jpg
- **Capacitance:** 0.082 µF
- **Dielectric Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS)
- **Height:** 0.091" (2.30mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage Rating:** 16V