# FCP0805H151J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FCP0805H151J
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fcp0805h151j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fcp0805h151j#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/33/8-/40/338-4077-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/33/8-/40/338-4077-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 150 pF
- **Dielectric Material:** Polyphenylene Sulfide (PPS)
- **Height:** 0.043" (1.09mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 50V