# FCN2820A224K-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FCN2820A224K-Z
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fcn2820a224k-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fcn2820a224k-z#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/33/8-/27/338-2779-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/33/8-/27/338-2788-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.102" (2.60mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.280" L x 0.197" W (7.10mm x 5.00mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V