# FCN1913E472K-E1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FCN1913E472K-E1
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fcn1913e472k-e1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fcn1913e472k-e1#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/33/8-/27/338-2779-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/33/8-/27/338-2780-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.063" (1.60mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V