# FCA1206C684M-H3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FCA1206C684M-H3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fca1206c684m-h3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fca1206c684m-h3#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/33/8-/27/338-2772-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/33/8-/40/338-4076-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.68 µF
- **Dielectric Material:** Acrylic, Metallized
- **Features:** Low ESR
- **Height:** 0.063" (1.60mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 16V