# FCA-800MA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FCA-800MA
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fca-800ma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fca-800ma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cULus, KTL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 100A
- **Current Rating (Amps):** 800 mA
- **Fuse Type:** Cartridge, Ceramic
- **Melting I²t:** 0.175
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
- **Voltage Rating:** 250 V