# FC4L32R005FER
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FC4L32R005FER
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fc4l32r005fer
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fc4l32r005fer#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/FC/4L/16/FC4L16R010FERDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Foil
- **Features:** Current Sense, Moisture Resistant
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 4
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 5 mΩ
- **Size:** 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%