# FC2012AN 32.768K-C5NN60KD7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FC2012AN 32.768K-C5NN60KD7
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fc2012an-32-768k-c5nn60kd7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fc2012an-32-768k-c5nn60kd7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Load Capacitance:** 12.5pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.081" L x 0.047" W (2.05mm x 1.20mm)