# FC-255 32.7680K-AC3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FC-255 32.7680K-AC3
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fc-255-32-7680k-ac3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fc-255-32-7680k-ac3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 65 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Load Capacitance:** 9pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.190" L x 0.070" W (4.90mm x 1.80mm)