# FC-12M 32.7680KA-A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FC-12M 32.7680KA-A
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fc-12m-32-7680ka-a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fc-12m-32-7680ka-a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SE/R4/08/SER4080DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 90 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Load Capacitance:** 12.5pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.081" L x 0.047" W (2.05mm x 1.20mm)