# FBU565032T-271Y-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FBU565032T-271Y-S
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fbu565032t-271y-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fbu565032t-271y-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.136" (3.45mm)
- **Impedance @ Frequency:** 270 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm)