# FBU160806T-070Y-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FBU160806T-070Y-S
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fbu160806t-070y-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fbu160806t-070y-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.024" (0.60mm)
- **Impedance @ Frequency:** 7 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)