# FBTH1608HE601-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FBTH1608HE601-T
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fbth1608he601-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fbth1608he601-t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/65/587-6588-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/17/587-1739-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 640mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 170mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.037" (0.95mm)
- **Impedance @ Frequency:** 600 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)