# FBR07HA850NA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FBR07HA850NA-00
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fbr07ha850na-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fbr07ha850na-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 7A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 10mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.276" (7.00mm)
- **Impedance @ Frequency:** 85 Ω @ 50 MHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)