# FBO40-12N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FBO40-12N
- **Manufacturer:** IXYS
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Bridge Rectifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fbo40-12n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fbo40-12n#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/03/02/8103022-FUO50-16N-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 40 A @ 1200 V
- **Diode Type:** Single Phase
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Supplier Device Package:** ISOPLUS i4-PAC聶
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.2 kV