# FBMJ4516HS720NTV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FBMJ4516HS720NTV
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fbmj4516hs720ntv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fbmj4516hs720ntv#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/38/587-3861-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/17/587-1776-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 6A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 7mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.051" (1.30mm)
- **Impedance @ Frequency:** 72 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.177" L x 0.063" W (4.50mm x 1.60mm)