# FBMH3225HM202NTV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FBMH3225HM202NTV
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fbmh3225hm202ntv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fbmh3225hm202ntv#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/38/587-3836-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/17/587-1755-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1.2A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 130mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.110" (2.80mm)
- **Impedance @ Frequency:** 2 kΩ @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)