# FBMH2016HM251NTV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FBMH2016HM251NTV
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fbmh2016hm251ntv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fbmh2016hm251ntv#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/38/587-3833-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/32/587-3249-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 2A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 50mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.071" (1.80mm)
- **Impedance @ Frequency:** 250 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)