# FBK04F24H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FBK04F24H
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fbk04f24h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fbk04f24h#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/20/42/8520424-P9704-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 6.7 CFM (0.188m³/min)
- **Approval Agency:** UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 33.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.21 W
- **RPM:** 7500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.260 in H2O (64.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.088 lb (39.92 g)
- **Width:** 20.00mm