# FBH160808T-601Y-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FBH160808T-601Y-S
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fbh160808t-601y-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fbh160808t-601y-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1.2A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 300mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.037" (0.95mm)
- **Impedance @ Frequency:** 600 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)