# FBH100505T-121Y-S-H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FBH100505T-121Y-S-H
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fbh100505t-121y-s-h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fbh100505t-121y-s-h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 2A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 90mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.022" (0.55mm)
- **Impedance @ Frequency:** 120 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Size:** 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)