# FBF03FT-R680
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FBF03FT-R680
- **Manufacturer:** Venatronics LLC
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fbf03ft-r680
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fbf03ft-r680#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.125W, 1/8W
- **Resistance:** 680 mΩ
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%