# FBA12G24H1BS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FBA12G24H1BS
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fba12g24h1bs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fba12g24h1bs#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 103.8 CFM (2.91m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Bearing Type:** Hydro-wave (HWB)
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 41.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 4.8 W
- **RPM:** 2500 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.268 in H2O (66.7 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.595 lb (269.89 g)
- **Width:** 38.00mm