# FBA09A12M1A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FBA09A12M1A
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fba09a12m1a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fba09a12m1a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/20/46/8520464-P9742-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 48.0 CFM (1.34m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Bearing Type:** Hydro-wave (HWB)
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 30.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.8 W
- **RPM:** 2450 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.118 in H2O (29.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.243 lb (110.22 g)
- **Width:** 25.50mm