# FBA04VA900KF-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FBA04VA900KF-00
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fba04va900kf-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fba04va900kf-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 7A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 10mOhm
- **Impedance @ Frequency:** 90 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)