# FB451616T-151Y-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FB451616T-151Y-S
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fb451616t-151y-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fb451616t-151y-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 200mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 500mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.071" (1.80mm)
- **Impedance @ Frequency:** 150 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Size:** 0.177" L x 0.063" W (4.50mm x 1.60mm)