# FB201209T-101Y-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FB201209T-101Y-S
- **Manufacturer:** Cal-Chip Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fb201209t-101y-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fb201209t-101y-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 300mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 200mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.043" (1.10mm)
- **Impedance @ Frequency:** 100 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)