# FB13A-150K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FB13A-150K
- **Manufacturer:** ITG Electronics, Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fb13a-150k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fb13a-150k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 75A
- **Current Rating (Amps):** 66 A
- **DC Resistance (DCR):** 170mOhm
- **Height:** 0.354" (9.00mm)
- **Inductance:** 150 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 130°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.378" L x 0.252" W (9.60mm x 6.40mm)
- **Tolerance:** Â±10%