# FAR-G5QC-942M50-N2FB-J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FAR-G5QC-942M50-N2FB-J
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** SAW Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/far-g5qc-942m50-n2fb-j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/far-g5qc-942m50-n2fb-j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Cellular, GSM
- **Bandwidth:** 35MHz
- **Frequency:** 942.5MHz
- **Height (Max):** 0.020" (0.50mm)
- **Insertion Loss:** 1.8dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.059" L x 0.043" W (1.50mm x 1.10mm)